גיליון מס' 6
4 יוני 2017
מפגש BIM

BIM על יצרנים וספריות

אריק שיבי מנהל פורום BIM ISRAEL ומנכ"ל חברת WEBIM

נהוג לחשוב וגם לומר כי ענף הבניה מפגר שנות דור מאחורי ענפי המשק האחרים. אפילו ואנו רואים ניצנים של שינוי וכניסתן של טכנולוגיות חדשות לענף (בעיקר בתחום הביצוע) הרי שאנו רחוקים מאוד ממה שקורה בעולם הגדול. אפשר לומר כי בתחום התכנון עברנו כברת דרך וBIM כבר אינו מושג עלום שרק שמעו עליו,

ועדיין יש עוד מה לעשות ודרך לעבור על מנת שהחיבור בין התכנון לביצוע יהיה  שלם ומלא יותר. החזון הכמעט אוטופי הוא שמה שנתכנן יוכל לעבור מיד לייצור ולמעשה הבניין לא ייבנה אלא יורכב מחלקים לכלל מכלול של מבנה היוצא מפורק כקיט מהמפעל עם הוראות הרכבה , החלקים מגיעים מהמפעל בתזמון מדויק, וכל שעלינו לעשות באתר הוא לפקח על עבודת ההרכבה של המבנה. החזון המוזכר לעיל מתקיים בעולם במקומות בעלי תעשייה מפותחת ואנו עדים כבר  לבניית מבנים המורכבים מחלקים המיוצרים מראש במספר מפעלים והמובאים לאתר לצורך ההרכבה.

אפשר לומר כי ללא הבנה של התעשיינים כי ענף הבניה עובר תהליך של שינוי משמעותי הן בתהליכי התכנון (לבניה ולייצור) והן בתהליכי הביצוע, שינוי כזה לא היה מתרחש. למתודולוגיית BIM חלק גדול מאוד בהתפתחות זאת. היכולת לייצר Data Base  אמיתי מהתכן ההנדסי והאדריכלי שאנו מייצרים, מאפשרת לערוך, לנתח ולהבין את אשר אנו מתכננים ולייצר אלמנטים מדוייקים העונים בדיוק לצרכי הבניה. בעולם, כבר הרבה מאוד יצרנים הבינו כי  יצירת תוכן אשר ישמש את המתכננים יביא לשני דברים:

א. זמינות אלמנטים אשר יזרזו את התכנון.

ב. יצירת עדיפות למוצר אותו הם מייצרים.

כמו בכל דבר חדש, חבלי הלידה הביאו לתוצאות לא הכי יעילות בלשון המעטה. הרצון לייצר תוכן משמעותי אשר ייצג נכונה את המוצר אותו הם מייצרים הביא רבים מהיצרנים לייצר תכן כבד עתיר פרטים אשר סרבל את העבודה ויצר עומס מיותר על  המודל התלת ממדי. חשוב מאוד כי בפריטי היצרנים יהיו נתונים החיוניים לצורך הבנת הפונקציונאליות של  המוצר, כגון נתונים טכניים, נתונים גיאומטריים הכרחיים וכד'.

אבל צרכים אלו אין פרושם בהכרח מודל תלת ממדי כבד. חלק מהאשמה נופל גם על ספקי התכן, חברות אשר עיסוקן העיקרי הוא יצירת פריטי ספרייה עבור היצרנים. אשר בהרבה מהמקרים על מנת להצדיק שכר טרחה גבוה, מספקים תוכן עתיר פרטים. בעת האחרונה אנו עדים  ל"רגיעה" ורבים מפריטי הספרייה, אפילו אלה המיוצרים על ידי ספקי התוכן, מגיעים כבר "רזים" במידה ניכרת ואפילו מכילים  לצד המודל התלת ממדי הרבה מידע גרפי דו ממדי ומידע טקסטואלי ונומרי בעל ערך מידעי.

בארה"ב כמעט ואין יצרן אשר אינו מספק למתכננים פרטי תכן BIM בפורמט של כל תוכנה הקיימת בשוק, ואף בפורמט פתוח (IFC). באירופה המצב דומה ואנו עדים לגידול משמעותי ומואץ של ספריות פריטים של יצרנים מכל תחומי הבניה- החל מיצרני איטומים  (SIKA) אשר מספקים למתכננים פריטי ספרייה של רצפות מוכנות עם שכבות איטום ובידוד וכן קירות עם שכבות איטום ובידוד  כשכל הנתונים הפיסיקליים  מאפשרים יצירת סימולציות תרמיות, ועד יצרני גופי תאורה אשר מספקים תכן של גופי תאורה גם הן עם נתונים המאפשרים יצירת סימולציות תאורה.

בארץ המצב עדיין רחוק מהמתואר לעיל. יצרנים (למעט בודדים) עדיין לא מייצרים תכן BIM. אנו עדים להתעניינות  ולגישושים מצד יצרנים (חלקם בינלאומיים עם סניפים בארץ) אשר מבינים את היתרונות אבל עדיין לא קיבלו את ההחלטה להקים עבור לקוחותיהם (ובעצם עבורם)  ספריות תוכן. הצורך בספריות אלה קיים (על ידי המתכננים ואף היזמים) ואם הצורך יוצף אל היצרנים הרי שהדרך תהיה מהירה יותר ונזכה לראות  ספריות יצרנים ישראלים מכל  תחומי הבניין.

 

שתפו את המאמר:
טוחן מדיה - בניית אתרים